Naujienos

Tautinio paveldo produktų kūrėjai – tikro lietuviško antspaudo saugotojai

Žaslių kultūros centre, Kaišiadorių rajone, gruodžio 6 d. įvyko metinė konferencija „Tautinio paveldo produktų apsauga, kūrimas, realizavimas ir populiarinimas“, organizuota VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros kartu su Lietuvos Respublikos Žemės ūkio ministerija.

Tautinės kultūros puoselėjimas – svarbus Lietuvos tapatybės ateičiai

VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros direktorė Aneta Kacėnaitė amatininkams, tautodailininkams, tautinio paveldo produktų kūrėjams padėkojo už jų nuopelnus puoselėjant lietuviškas tradicijas ir palinkėjo neblėstančios energijos bei sėkmės kūrybinėje veikloje.
 

Lietuvos Žemės ūkio ministerijos atstovas Darius Liutikas konferencijos atidarymo kalboje išskyrė tautinio paveldo produktų kūrėjų svarbą: „Jūs esate tikrieji Lietuvos ambasadoriai, kurie savo darbais ir kūriniais puoselėjate tautinę kultūrą. Juk visi Lietuvą vizituojantys turistai nori įsigyti autentiškus Lietuvą reprezentuojančius kūrinius“.

Renginio vedėja etno muzikologė, televizijos, radijo laidų ir renginių vedėja, politinė bei visuomenės veikėja Zita Kelmickaitė dėmesio skyrė opiai šių dienų problemai: tautinio paveldo produktų kūrimui, populiarinimui ir išsaugojimui. Amatai gyvuoja, bet jaunas žmogus labai mažai apie juos žino. O kai nežinai, tai ir sunku ieškoti, atrasti, vertinti, pamilti ir puoselėti.

Apdovanoti sėkmingiausiai dirbantieji

Vienas svarbiausių konferencijos akcentų buvo sėkmingiausiai dirbančių tradicinių amatininkų ir tradicinių amatų centro apdovanojimas.

Už tradicinio amato puoselėjimą ir skleidimą 2 tūkst. eurų premiją gavo žolininkystę populiarinanti tradicinių amatų meistrė  J. Balvočiūtė (Mažeikių r.), iš savo ekologiniame ūkyje išaugintų ir gamtoje surinktų augalų gaminanti daug įvairių žolelių arbatų ir vaistažolių mišinių, kuriuos vertina daugybė Lietuvos žmonių. Pasak J. Balvočiūtės „Vaistažolės – turi būti švarios, ekologiškos. Liaudies medicina – iš tiesų turtinga. Tai didelė vertybė, kuri turi būti puoselėjama“. Žolininkė taip pat išreiškė ir savo pastabą Lietuvos valdžios atstovams dėl nesutvarkytų teisės aktų, kurie trukdo atlikti darbus. Ji tikisi, kad valdžios atstovai įsiklausys į farmacininkų, medicinos atstovų ir žolininkų pastabas.

Sėkmingiausio šių metų tradicinių amatų meistro vardą pelniusiam memorialinių paminklų viršūnes, kryžius gaminančiam kalviui iš Žemaitijos V. Mikuckiui (Mažeikių r.) taip pat skirta 2 tūkst. eurų premija už tradicinio kalvystės amato puoselėjimą savo krašte ir šio amato skleidimą kaimyninėse valstybėse, organizuojant parodas, plenerus, šventes, demonstruojant ir mokant šio amato jaunimą bei suaugusius. Renginį vedusi Zita Kelmickaitė pažadėjo, kad savo 2020 metų laidų sezoną sausio 6 d. pradės būtent su išsamiu reportažu apie V. Mikuckio amatą.

Kelmės kultūros centro Tradicinių amatų centrui už tradicinių amatų puoselėjimą ir garsinimą skirta 4 tūkst. eurų premija už labai plačią veiklą – nuo įvairių tradicinių amatų iki etnomuzikavimo. Prie centro yra įkurtos dirbtuvės akmentašystei populiarinti, organizuojami simpoziumai, kūrybinės akmentašių stovyklos. Plėtojami ir kiti amatai: riešinių mezgėjų, pynimo iš šiaudelių, kiaušinių margintojų ir kt.. Amatų centro atstovas priminė, kad jų įstaiga buvo įkurta dar 1989 metais kaip pirmas etninės kultūros centras Lietuvoje. Jie augo ir puoselėjo savo veiklą jau kelis dešimtmečius ir šis apdovanojimas bei įvertinimas labai svarbus ne tik jų bendrijos nariams, bet ir Kelmės kraštui ir Lietuvai.

Pasak Z. Kelmickaitės, mes turime pasakyti didelį ačiū visiems amatininkams, tautinio paveldo produktų kūrėjams, kurių darbai ir yra tikrasis lietuviškas antspaudas. Jai antrino ir D. Liutikas „Gal mes ir įteiksime padėkas Jums, bet iš tiesų tai Jūs su savo darbais ir kūriniais teikiate padėką Lietuvai, savo tėvinei“.

Platus konferencijos pranešimų spektras

Konferencijos metu dėmesys buvo skirtas ateinantiems 2020 Tautodailės metams. Išsamų pranešimą apie būsimus renginius, kurie vyks visoje Lietuvoje, skaitė Jonas Rudzinskas, Lietuvos Tautodailininkų sąjungos pirmininkas. Tačiau prieš žvelgiant į ateitį, renginio dalyviai įvertino sėkmingus Žemaitijos metų rezultatus. Pranešimą apie buvusius renginius parengė Aldona Kuprelytė, Žemaitijos nacionalinio parko Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus vyr. specialistė. Tuo tarpu Asta Junevičienė, Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos generalinė sekretorė, suteikė informacijos apie UNESCO programas ir kokiomis galimybėmis gali pasinaudoti Lietuvos tautinio paveldo produktų kūrėjai. A. Junevičienė savo pranešime taip pat pristatė ateities planus, kokie lietuviški papročiai ar tradiciniai gaminiai galėtų atsidurti UNESCO paveldo sąvade.

Vienas išskirtinių pranešimų konferencijos metu – Ramutės Kraujalienės, Lietuvos tautodailininkų sąjungos Vilniaus ir Vilniaus krašto tautodailininkų - meno kūrėjų bendrijų pirmininkės „Tradicinių amatų išsaugojimo svarba, populiarinant senuosius/nykstančius amatus Vilniaus krašte“ pranešimas. Jo metu renginio dalyviai gyvai galėjo stebėti kaip keturios talentingos verbų rišėjos sukomponavo nuostabaus grožio verbas. Viena iš autorių Teresa Michalkevič sukūrė ir 640 cm aukščio Tūkstantmečio verbą, įrašytą į Lietuvos rekordų knygą.

Visus renginio svečius džiugino ne tik išsami ir naudinga informacija, įvertinimai, apdovanojimai, bet ir Kaišiadorių kultūros centro vaikų ir jaunimo folkloro ansamblio „Žilvita“ surengta muzikinė programa. Netrūko nei dainų, nei šokių!

 

  Prenumeruoti naujienas

Kontaktai

ŽEMĖS ŪKIO AGENTŪRA prie Žemės ūkio ministerijos
Direktorius Jonas Balkevičius
Registruota buveinė juridinių asmenų registre:
Gedimino pr. 19, LT-01103 Vilnius
Tel. +370 52 649035

Buveinė:
Gedimino pr. 19, LT-01103 Vilnius
Tel. +370 52 649035
El. paštas info@zua.lt
Įmonės kodas 304894892
PVM mokėtojo kodas LT100011866612
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre

Darbo laikas:
I – IV: 8:00 – 17:00
      V: 8:00 – 15:45
VI – VII: Nedirbame
 
 
X