Gerosios praktikos sklaida

Veiklos sritis „Bendruomeniškumą kaime skatinančių (įskaitant gerosios patirties sklaidos ir mokomuosius vizitus) ir tradicinių renginių organizavimas" (2022 m., 3 dalis)

Ukmergės rajono Lyduokių kaimo bendruomenė, Ukmergės r.
Projekto pavadinimas: MYKOLIUKO MUGĖ LYDUOKIUOSE
Tikslas: surengti tradicinę, turiningą ir įsimintiną Lyduokių krašto renginį „Mykoliuko mugė Lyduokiuose“, puoselėjant šiam kraštui būdingas senąsias tradicijas (papročiai, amatai, folkloras).
Rezultatas: renginyje, kuriame dalyvavo 210 žmonių, vyko ankstesnių metų Mykoliuko mugių nuotraukų paroda, tradicinių amatų demonstracijos, žvėrienos patiekalų degustacija, ekologiškų produktų prekyba ir degustacija, šakočio kepimo edukacija. Renginio dalyviai buvo vaišinami Taujėnų kaimo bendruomenės virta žirnių koše, vaistažolių arbata ir pyragu. 
Įgyvendintas projektas sustiprino Lyduokių kaimo gyventojų, verslininkų, ūkininkų, amatininkų, įsikūrusių klubų ir kitų institucijų ryšius, kurie yra svarbūs rengiant bendrus projektus dėl vietos gyventojų gerovės stiprinimo socialinėje, kultūrinėje bei ekonominėje veikloje. Šio projekto įgyvendinimas vietos gyventojams turėjo didelę nematerialinę ir išliekamąją vertę.

Visuomeninė organizacija Akmenės bendruomenė, Akmenės r.
Projekto pavadinimas: RUDENĖJANČIOS SAULĖS RITMU
Tikslas: suorganizuoti tradicinį vasaros išlydėjimo renginį, kuris šiais metais būtų skirtas Jaunimo metams paminėti.
Rezultatas: bendruomenės vasaros pabaigos renginys buvo skirtas vaikams ir jaunimui. Jo metu Akmenės kultūros namuose buvo parodytas Panevėžio lėlių vežimo teatro spektaklis „Su sraige aplink pasaulį“. Vaikai kartu su tėveliais dalyvavo diskusijoje, patys galėjo liesti, vaidinti, iš arčiau susipažinti su lėlių spektaklio užkulisiais. Vėliau miesto aikštėje vyko putų šou ir batutų atrakcijos. Vaikus tai be galo nudžiugino, tiek daug laimingų šypsenų ir juoko Akmenės bendruomenės aikštėje jau seniai nebuvo. Vyko ,,(Ne)tylūs akmenys“ muzikinio festivalio koncertas. Stiprūs balsai, bendravimas su publika, dainų pasirinkimas bei pačių kūryba tiesiog pakerėjo, tai buvo gražiausia muzika ausims ir sielai. Pasibaigus koncertui atlikėjai ir Jaunimo centro atstovai smagiai bendravo, linksminosi diskotekoje. Jaunimo centre vyko muzikos diena ir jaunimo diskusija apie kūrybą. 
Projektas „Rudenėjančios saulės ritmu“ buvo prasmingas ir įsimintinas ne tik bendruomenės jaunimui, tačiau ir visiems Akmenės kaimo gyventojams. 

Jonavos rajono Upninkų kaimo bendruomenės asociacija, Jonavos r.
Projekto pavadinimas: TRADICINĖ MYKOLINIŲ ŠVENTĖ
Tikslas: puoselėti gimto krašto tradicijas, tradicinę Mykolinių šventę rengti kasmet dar ilgus metus.
Rezultatas: palaikyti tautines tradicijas ir jas perteikti ateinančioms kartoms – reiškia palaikyti ir perteikti istorinio gyvenimo vieningumą ir tautos tapatybę. Jau 15 metus įvyko tradicija tapusi Upninkų kaimo bendruomenės šventė – Mykolinės organizuojama per Mykolo atlaidus, kai visi laukų darbai užbaigti, nuimtas derlius, kai kaimo žmogus gali pailsėti, atsipūsti nuo darbų, turiningai pasilinksminti. Suorganizuota fotografijų paroda „15 metų Mykolinių švenčių akimirkos“. Pagamintas ir Upninkų kaime prie bendruomenės namų pastatytas suolelis su užrašu „Upninkų kaimo bendruomenei 15 metų“. Šventės metu vyko edukacijos vaikams ir suaugusiems, pagerbti žymūs kraštiečiai, savo veikla garsinantys Upninkų seniūniją rajone bei šalyje, buvo verdamas tradicinis plovas ir juo vaišinami visi šventės dalyviai, pasirodė vietos saviveiklininkai, kaimyninių seniūnijų muzikantai, o šventės kulminacija – profesionalios atlikėjos koncertinė programa.

Kaimų bendruomenė „Berteškiai“, Raseinių r. 
Projekto pavadinimas: RUDENS DARBŲ UŽBAIGIMO ŠVENTĖ
Tikslas: aktyvinti Berteškių bendruomenės veiklą, puoselėjant bendruomeniškumą ir stiprinti bendradarbiavimo tradicijas su kitomis rajono kaimo bendruomenėmis.
Rezultatas: renginyje dalyvavo 155 dalyviai – ne tik bendruomenės nariai, bet ir aplinkinių kaimų gyventojai, nepriklausomai nuo amžiaus ar socialinės padėties. Prie šventės organizavimo aktyviai prisidėjo bendruomenės savanoriai, kurie ruošė kvietimus, organizavo mugę į kurią pakvietė amatininkus, kad rudens darbai būtų užbaigti džiaugsmingai su daina, pakvietė Berteškių moterų vokalinį ansamblį. Didelio susidomėjimo ir aktyvumo sulaukė surengta parodėlė „Mano kolekcija“ Mugėje savo darbelius pristatė Saugailių vaikų dienos centras ir Kaulakių kaimo bendruomenės moterys. Mugės ir parodėlių dalyviai, meno kolektyvo nariai, jubiliatai, aktyviausi bendruomenės nariai buvo apdovanoti suvenyrais, padėkomis. Pasveikinti ir gražiausių sodybų šeimininkai, padėkota už jų kūrybiškumą tvarkant savo namų aplinką. Suorganizuotas bendras koliažas „Rudens kraitė“, skatinantis bendruomeniškumą. Įspūdingą koncertinę programą pristatė atlikėja su grupe iš Šiaulių. Projekto įgyvendinimas svarbus visiems bendruomenės gyventojams, kadangi tai galimybė puoselėti tradicijas, didinti bendradarbiavimą su kitomis rajono kaimo bendruomenėmis. 
 

Visuomeninė organizacija „Kužių bendruomenė“, Šiaulių r.
Projekto pavadinimas: TRADICINĖ ŠVENTĖ „ŠILINĖS“
Tikslas: formuoti bendruomeninio gyvenimo tradicijas ir papročius, stiprinant gyventojų bendruomeniškumą įtraukiant visas socialines grupes – ypatingai jaunimą, gerinant gyvenimo kokybę ir aplinką Kužių miestelyje.
Rezultatas: šventėje dalyvavo apie 500-600 žmonių, tai – Kužių bendruomenes nariai, aplinkinių kaimų bei miestelių bendruomenės atstovai, gausiai susirinko jaunimas, mokytojai, darželio atstovai. Prie šventinės eisenos prisijungė baikerių asociacija, seniūnijos bei kultūros darbuotojai. Šventė buvo jauki, ją papildė mamos su vaikais, senjorai, neįgaliųjų draugijos atstovai bei svečiai. Renginio metu vyko turiningos ir aktyvios tinklinio varžybos. Prie scenos buvo pastatyta foto sienelė, prie kurios dalyviai aktyviai fotografavosi. Vyko sveikinimai ir apdovanojimai, koncertinė programa. 

Vabalninko bendruomenė, Biržų r.
Projekto pavadinimas: JUBILIEJINIS 30-ASIS GATVĖS KREPŠINIO TURNYRAS A. ŠATO TAUREI LAIMĖTI
Tikslas: tęsti unikalią tradiciją ir suorganizuoti jubiliejinį 30-ąjį Vabalninko Žolinės gatvės krepšinio turnyrą Algimanto Šato taurei laimėti, stiprinti bendruomenės sutelktumą, suteikti galimybę jaunimui ir Vabalninko gyventojams atskleisti savo talentus, kūrybines galias ir gebėjimus turiningai leisti laisvalaikį bei paminėti Lietuvos krepšinio šimtmečio metus.
Rezultatas: išsaugotas šventės tęstinumas, sustiprintas bendruomenės sutelktumas, vietos amatininkai ir ūkininkai paskatinti kūrybingai ir versliai veiklai. Renginio metu bendruomenės narių, aplinkinių kaimų gyventojų ir Biržų krašto jaunimo laisvalaikis užpildytas prasmingomis veiklomis. Miestelio gyventojams, ypač patiriantiems socialinę atskirtį, suteikta galimybė išgirsti ir pamatyti profesionalių atlikėjų koncertą. Įgyvendintas projektas reikšmingas ir tuo, kad formuojamas teigiamas požiūris į tautos papročius, tradicijas. 

Buožėnų kaimo bendruomenė, Telšių r.
Projekto pavadinimas: PASITIKIME JONINES KARTU
Tikslas: ugdyti ir skatinti sportines iniciatyvas, kartu plėtojant kultūrinį gyvenimą ir tradicijas, sutelkiant bendruomenės narius, gyventojus.
Rezultatas: renginyje, kuriame dalyvavo 400 įvairaus amžiaus žmonių, metu vyko vyrų krepšinio turnyras, skirtas Lietuvos krepšinio šimtmečiui pažymėti bei įvairios edukacijos Joninių tradicijoms puoselėti. Vakarinėje renginio dalyje buvo pasveikinti Jonai ir Janinos, naujakuriai bei apdovanoti krepšinio turnyro nugalėtojai. Šventę vainikavo solistų, muzikantų, šokėjų pasirodymai ir Joninių laužas. 
Projekto įgyvendinimas sutelkė bendruomenę bendroms veiklos ir sustiprino jos narių ryšį, pagerino emocinę atmosferą, pritraukė ne tik vietos, tačiau ir apylinkių gyventojus, praturtino naujomis pažintimis.

Šalčininkų rajono Kalesninkų bendruomenės centras, Šalčininkų r.
Projekto pavadinimas: 2022 M. JONINĖS
Tikslas: šventės „2022 m. Joninės“ organizavimas.
Rezultatas: spalvingi vainikai, deganti ugnis, linksmybės ir, žinoma, paslaptingojo paparčio žiedo ieškojimas – su tuo asocijuojasi Joninės, kurios šiemet buvo švenčiamos Didžiųjų Zubiškių kaime prie Versekos upės, Kalesninkų seniūnijoje. Tradicinis renginys, kurį organizavo Kalesninkų bendruomenės centras, sukvietė vietos gyventojus ir svečius. Šventės pradžioje buvo pasveikinti vardo dieną švenčiantys Jonai, Janinos, kurie įamžinti bendroje nuotraukoje su ąžuolų lapų vainikais ir dovanomis. Šventės metu buvo kupoliaujama, pinami ir leidžiami vainikai Versekos upe, buriamasi iš žolynų, šokami kupolinių rateliai, dainomis palydima vakaro saulę, prausiamasi ryto rasoje pasitinkant tekančią saulę. Meninę apeiginę programą atliko liaudies folkloro ansambliai.
Projekto rezultatai stiprina bendruomeniškumą, tradicijų pažinimą ir jų puoselėjimą, telkia įvairių kartų bendruomenės gyventojus turiningai leisti laisvalaikį.

Bilionių kaimo bendruomenė, Šilalės r.
Projekto pavadinimas: TAUTODAILĖS PLENERAS „ŠIMTMEČIO VEIDAI IR VAIZDAI“
Tikslas: puoselėti Žemaitijos regiono etnografinį savitumą, suburiant menininkus mėgėjus ir profesionalus, bendruomenę, vaikus ir jaunimą į kūrybinę, edukacinę veiklą, siekiant ugdyti kultūrinį kūrybiškumą, skatinant domėtis šalies istorine bei kultūrine praeitimi.
Rezultatas: tai tradiciniu tapęs renginys, kuris suburia vietos ir kitų regionų menininkus bei meno mėgėjus, pritraukia vietos ir plačiąją visuomenę puoselėti šio krašto kultūrą, žemaičių kalbą, papročius, tradicijas bei suteikia galimybę drauge patirti kūrybinį džiaugsmą, susimąstyti apie praeities svarbą ateičiai. Tautodailės pleneras vyko Bilionių piliakalnio papėdėje išsaugotoje etnografinėje sodyboje. Į plenero veiklas buvo įtrauktos vaikų ir jaunimo grupės, bendruomenių nariai, asmenys iš socialiai pažeidžiamų grupių. Plenere dalyvavo 25 žmonės, o jį aplankė apie 600 žmonių. Projekto metu buvo pristatyti senieji medžio drožėjo, akmentašio, puodžiaus, muilo virėjo, vytelių pynėjo amatai. Per Bilionių seniūnijos kaimus vingiuoja Camino Lituano piligrimų kelias, tad siekiant padidinti jo patrauklumą du medžio drožėjai sukūrė ąžuolinę skulptūrą ir koplytėlę. Viso projekto metu vyko gamtos pamokėlės, įvairios amatininkų edukacijos, jų darbų ir produktų paroda – pardavimas, žemaitiškų valgių degustacijos. Viena plenero diena buvo skirta Karaimų metams paminėti, tad Trakų krašto kultūros ir amatų asociacijos edukatorės supažindino su tautos papročiais, šventėmis, pristatė nacionalinius patiekalus. Plenero metu skambėjo etnografinės dainos, šokiai, žaidimai, vyko mėgėjų teatro pasirodymas.

Vainuto bendruomenė, Šilutės r.
Projekto pavadinimas: KAI SUEINA KAIMYNAI
Tikslas: suorganizuoti tradicinę bendruomenės Joninių šventę, kuria siekiama bendruomeniškumo ir kultūringo socialinio bendravimo, tradicijų ir papročių puoselėjimo.
Rezultatas: šiam išskirtiniam, etnografiniam renginiui vainutiškės pradėjo ruoštis iš anksto: pynė vainikus bei ąžuolo lapų juosta puošė sceną, vyko prie Vainuto tvenkinio, kur buvo prisiminti Joninių papročiai, apeigos, dainos ir šokiai. Renginio dalyvius linksmino folkloro kolektyvai iš Vainuto, Balčių, Senųjų, Degučių, Inkaklių kaimų, Vainuto gimnazijos. Vainuto Joninėse dalyvavo ir ansambliai iš Šilutės kultūros ir pramogų centro, pučiamųjų instrumentų orkestras iš Šilalės kultūros centro, profesionalūs solistai. Ši tradicinė šventė subūrė kaimyninių bendruomenių gyventojus drauge prisiminti tradicijas ir papročius, pasilinksminti, pabendrauti ir pasidalinti patirtimis. 

Pasvalio rajono Raubonių kaimo bendruomenė
Projekto pavadinimas: TRADICINĖ ŠVENTĖ – VASAROS SPALVOS 2022
Tikslas: suburti kaimo gyventojus bendruomeninei veiklai, skatinti bendradarbiavimą su kitomis bendruomenėmis ir dalinimąsi gerąja patirtimi, įtraukiant į projektines veiklas jaunimą ir įvairaus amžiaus žmones.
Rezultatas: renginys buvo skirtas įvairaus amžiaus Raubonių ir aplinkinių kaimų, visų socialinių ir amžiaus grupių gyventojams. Daugelis kaimo gyventojų savanorišku darbu prisidėjo prie šventės veiklų suorganizavimo, taip buvo skatinamas bendruomeniškumas, noras dalyvauti ir padėti, įgyvendinti sumanymus ir džiaugtis pasiektais rezultatais. Į šventę susirinko ne tik vietiniai gyventojai, tačiau ir po visą Lietuvą išsibarstę, iš užsienio sugrįžę kraštiečiai. Šventėje dalyvavo virš 600 žmonių, tame skaičiuje – 130 vaikų ir jaunimo. Renginio metu vyko įvairios pramoginės rungtys, sporto varžybos, suorganizuota vietos amatininkų ir ūkininkų mugė, surengtas bendruomeniškumą ir bendradarbiavimą skatinantis gerosios patirties sklaidos ir mokomasis vizitas, vyko bendruomenės narių sveikinimai ir apdovanojimai. Vasaros šventės dalyvius džiugino vietos atlikėjų ir meno kolektyvų pasirodymai, o vakare vyko populiariosios muzikos atlikėjų koncertas ir diskoteka. 

Kūlupėnų bendruomenės centras „Kūlupėnai“, Kelmės r.
Projekto pavadinimas: KŪLUPĖNAI ŠIRDYJE
Tikslas: suorganizuoti kasmetinę vasaros šventę „Kūlupėnai širdyje“ skirtą Jaunimo metams paminėti.
Rezultatas: į bendruomenės organizuotą vasaros šventę gausiai susirinko ne tik pramogų išsiilgę vietiniai gyventojai, tačiau ir nemažai svečių, ypač – jaunimo iš aplinkinių miestelių ir kaimų. Šventėje buvo laikomasi ne tik senųjų tradicijų, tačiau ji buvo skirta ir Jaunimo metams paminėti. Vasaros šventė, kurią gimtąja žemaičių tarme vedė vedėjos, Kūlupėnuose yra toks renginys, kurį organizuojant susitelkia visos seniūnijoje veikiančios įstaigos ir organizacijos, noriai talkina bendruomenės nariai-savanoriai. Šventės scenografijos akcentas – stilizuota širdis, kurią per renginio išvakarėse įvykusią edukaciją „Žolynų vasaros grožis“, sukūrė bendruomenės savanorės. Tradicinė šventė prasidėjo sporto varžybomis. Vyko turininga meninė programa, kurioje aktyviai dalyvavo jaunimas. Dalyviai nepraėjo ir pro mugę „Užsuk – nesigailėsi“, kur ne tik skanavo gardžius kepinius, arbatas ar sūrius, tačiau jų ir įsigijo. Vyko ir edukaciniai užsiėmimai. Ne tik mugės, bet viso renginio „vinis“ buvo vietoje išvirta gardi sriuba. Mažiausieji šventės dalyviai šėlo ant batutų, dalyvavo virtualios realybės pramogose, putų šou.
 

Leipalingio miestelio bendruomenė, Druskininkų sav.
Projekto pavadinimas: KASMETINIS PADĖKOS VAKARAS „IŠ ŠIRDIES Į ŠIRDĮ“
Tikslas: įprasminti Lietuvos mažosios kultūros sostinės visų metų renginius aukšto kultūrinio lygio baigiamuoju renginiu.
Rezultatas: surengtas tradicinis 7-sis padėkos vakaras „Iš širdies į širdį“, kuriame padėkota ne tik  miesteliui gerus darbus dirbantiems žmonėms, kuriuos išrinko bendruomenės nariai, bet ir prie Leipalingio, kaip mažosios kultūros sostinės statuso gavimo labiausiai prisidėjusiems asmenims, savanoriams, rėmėjams. Vyko vietos amatininkų darbų paroda. Į renginio organizavimą buvo įtraukti bendruomenės nariai, tarp jų ir jauni žmonės. Padėkos vakarą vainikavo profesionalių atlikėjų koncertas. 
 

  Prenumeruoti naujienas

Kontaktai

ŽEMĖS ŪKIO AGENTŪRA prie Žemės ūkio ministerijos
Direktorius Jonas Balkevičius
Registruota buveinė juridinių asmenų registre:
Gedimino pr. 19, LT-01103 Vilnius
Tel. +370 52 649035

Buveinė:
Gedimino pr. 19, LT-01103 Vilnius
Tel. +370 52 649035
El. paštas info@zua.lt
Įmonės kodas 304894892
PVM mokėtojo kodas LT100011866612
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre

Darbo laikas:
I – IV: 8:00 – 17:00
      V: 8:00 – 15:45
VI – VII: Nedirbame
 
 
X