Naujienos

Tautinio paveldo produktų patikrų rezultatai ir rekomendacijos

Žemės ūkio agentūra prie Žemės ūkio ministerijos kartu su ekspertų komisija šių metų antrame ketvirtyje atliko planinius tradicinių amatininkų veiklos patikrinimus Vilkaviškio, Elektrėnų, Prienų ir Švenčionių rajonuose. Šios patikros siekė ne tik nustatyti, kaip amatininkai laikosi reikalavimų ir įsipareigojimų, bet ir suteikti gamintojams galimybę tobulinti savo veiklą bei padėti spręsti kylančius iššūkius.

Per patikrinimus buvo atkreiptas dėmesys į keletą svarbių neatitikimų ir pareikalauta, kad būtų griežtai laikomasi nustatytų reikalavimų. Pastebėta, kad gaminant tradicinius mėsos gaminius, naudojama masinės gamybos įranga ir netradiciniai prieskoniai. Sertifikuotų produktų gamyba turi būti atskirta nuo masinės gamybos. Jai gaminti dažnai reikalaujama net speciali istorinė įranga. Netradiciniais prieskoniais tautinio paveldo produktai nėra gardinami. Amatininkai savo produktus, pažymėję tautinio paveldo ženklais, įsipareigoja gaminti ir ženklinti tik tai, kam buvo išduotas sertifikatas bei griežtai laikytis tų reikalavimų. 

Atkreiptas dėmesys ir į  tai, kad ne visada sertifikuoti gaminiai buvo gaminami laikantis aprašuose nurodytų receptūrų, ir gali pateikti tinkamai užpildytas technologines korteles. Situacijai pakeisti ir užtikrinti, kad visi gamybos procesai atitiktų reikalavimus, gali padėti papildomi mokymai ir konsultacijos.

Patikrinus tradicinių amatininkų veiklą, pastebėta, kad pieno produktų gamintojai neženklino savo gaminių tautinio paveldo ženklu, nenurodė žaliavų įsigijimo, galiojimo duomenų ir negalėjo pademonstruoti tradicinės gamybos proceso. Siekiant išvengti tokių situacijų ateityje, planuojama mokymų ir seminarų metu suteikti gamintojams daugiau informacijos apie tradicinės gamybos reikalavimus.

Pasitaikė, kad sertifikuotų tradicinių amatų atstovai naudojo šiuolaikinę įrangą, neatitinkančią sertifikuotų produktų kategorijos, dar kiti - nevykdė veiklos, nors savo interneto svetainėje skelbė apie tautinio paveldo produktų gamybą. Svarbu pabrėžti, kad gamintojai, įgiję tautinio paveldo produktų, amato meistro ar neformaliojo mokymo programų sertifikatą, bet nevykdantys veiklos, gali patys informuoti atsakingas institucijas – Žemės ūkio agentūrą ir Žemės ūkio ministeriją – apie veiklos nutraukimą. Tokiu būdu bus išlaikytas tradicinių amatų autentiškumas ir užtikrinta, kad tautinio paveldo produktai būtų gaminami pagal nustatytas taisykles ir reikalavimus.

Patikrų metu gamintojai buvo supažindinti su nustatytais trūkumais, nurodyta juos pašalinti per nustatytą terminą. Gamintojams įspėtiems rašytiniu nurodymu pašalinti pažeidimus, tačiau to nepadariusiems per nustatytą protingą terminą, ekspertų komisijos siūlymu bus stabdomas tautinio paveldo produkto sertifikato galiojimas iki 3 mėn. kaip numatyta Lietuvos Respublikos Tautinio paveldo produktų įstatyme.

Žemės ūkio ministerija numato keisti Tautinio paveldo produktų įstatymą. Įstatymo projektas buvo paskelbtas Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijos Teisės aktų informacinėje sistemoje (TAIS) ir bus teikiamas svarstyti šių metų rudenį. Tikimasi, kad įstatymo pakeitimai padės geriau reguliuoti tautinio paveldo produktų gamybą ir užtikrinti jų autentiškumą.

Žemės ūkio agentūra ir toliau sieks padėti gamintojams išlaikyti ir puoselėti tautinio paveldo tradicijas, teikdama visapusišką paramą ir konsultacijas. Kartu su gamintojų ir visuomenės pagalba galime užtikrinti, kad mūsų tautinis paveldas išliktų gyvas ir autentiškas ateities kartoms.

  Prenumeruoti naujienas

Biudžetinė įstaiga Žemės ūkio agentūra prie Žemės ūkio ministerijos

Gedimino pr. 19, 01103 Vilnius
Tel. +370 616 46910
El. paštas info@zua.lt
Įmonės kodas 304894892
PVM mokėtojo kodas LT100011866612
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre

 

X