Naujienos

Trumposios tiekimo grandinės: darbas kartu duoda puikius rezultatus

„Smulkieji gamintojai privalo bendradarbiauti – dirbti kartu surėmę pečius“, – įsitikinęs Varėnos rajone Norvydiškių kaime ožkas auginantis sūrininkas Valdas Kavaliauskas. Vasario 26 d. Dargužių amatų centre VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros surengtame seminare „Sveikesnis maistas – geresnis gyvenimas“ savo patirtimi apie sūrių gamybą bei pardavimo būdus dalijosi V. Kavaliauskas. 

Renginyje apie vietines maisto sistemas: savivaldos, bendruomenės bei  trumpųjų tiekimo grandinių dalyvių bendradarbiavimą, nacionalinę bei ES paramą trumposioms tiekimo grandinėms organizuoti, plėtoti socialinius verslus kalbėjo ir mokslininkai, ir viešojo sektoriaus institucijų atstovai, ir patys gamintojai.  

Akiratyje – vartotojų įpročių formavimas

Pasak Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos Bioekonomikos plėtros fakulteto Verslo ir kaimo vystymosi tyrimų instituto profesorės dr. Vilmos Atkočiūnienės, šiuo metu maisto produktų pirkimas iš vietos ūkininkų yra tik epizodinis. „Dažniausiai perka edukuotas pirkėjas, turintis aukštas pajamas, –pastebėjo profesorė. – Bet vietinio maisto sistema turėtų aprūpinti visus gyventojus kasdien“.

ŽŪK „Lietuviško ūkio kokybė“ direktorius Mindaugas Maciulevičius pažymėjo, kad vartotojai neturi įpročio apsipirkti pas ūkininkus. „Mūsų noras yra suformuoti vartotojų elgseną, jog pirmiau apsipirktų ūkininkų krautuvėlėje ir tik po to atidarytų prekybos centro duris. Reikia keisti vartotojų įpročius vienu metu daug apsipirkti, vėliau daug išmesti. Juk užtenka šiandien nusipirkti tiek, kiek suvartojama šeimoje, o ryt vėl užeiti ir nusipirkti naują šviežią produktą“, - apie įpročių formavimą kalbėjo M. Maciulevičius.

Verslui padeda viešų žmonių dėmesys

Sūrininkų namuose šeimininkaujanti Roberta Verbickienė priminė, kad tokį verslą populiarinti labai padeda ir žinomų žmonių, valstybės pareigūnų, politikų viešas dėmesys ir palaikymas. „Prezidentės Dalios Grybauskaitės vizitas davė pagreitį „Sūrininkų namų“ veiklai įsibėgėti. Prieš tai prekyba kaime buvo vangi, o po Prezidentės vizito eilės nutįso iki gatvės. Visi norėjo atvažiuoti, nusipirkti ir paragauti sūrių“, – šypsojosi šeimininkė.

„Sūrininkų namai“ – tai vietinių produktų krautuvėlė Dargužių kaime, kur vyksta tradicinių ir gurmaniškų sūrių degustacijos, sūrio gamybos edukacijos, galima gauti dienos pietų, užsakyti vakarienę. Pagal juridinį statusą „Sūrininkų namai“ yra viešoji įstaiga, tačiau veikia kaip kooperatyvas, – veiklą pristatė R. Verbickienė. – Mes jungiam 6 vietos sūrininkus ir dar 6 ūkininkus iš Varėnos rajono. Kitų produkcija neprekiaujame.“

„Pradžioje buvo poreikis atidaryti viešą erdvę, kur būtų galima parduoti sūrį, susiburti sūrininkams ir jų draugams, o susibūrimo metu užkąsti. Dabar tai įgavo prekių ženklo pavidalą, po kuriuo slypi sūrių pardavimas, viešasis maitinimas ir sūrininkystės amato plėtra – mokymai“, – paslaugas vardija kooperatyvo įkūrėjas ir narys V. Kavaliauskas.

Valdas su žmona įkūrę ir išplėtoję „Sūrininkų namus“ paliko Dargužius ir persikėlė į Norvydiškių kaimą, kur ir toliau gamina ožkų pieno fermentinius ir pelėsinius sūrius, organizuoja sūrininkų mokymus, „Sūrininkų namų“ veiklą patikėjo naujiesiems šeimininkams, o patys tęsia ir tobulina sūrių gamybą. „Toliau tobuliname ir skleidžiame sūrio gamybos technologijas, tuo skatindami smulkiųjų verslų, susijusių su maistu, plėtrą Dzūkijos kaime“, – džiaugėsi „Sūrininkų namų“ įkūrėjas.

Savivaldybė galėtų tapti mediatoriumi

Vyras prisimindamas savo veiklos pradžią, pripažino, kad tuo metu jam ir aplinkiniams pieno produktų gamintojams labai trūko mediatoriaus. „Mediatoriaus, kuris parodytų, kad mes visi drauge galime kažką sukurti, o ne kariauti tarpusavyje, - patirtimi dalijosi V.Kavaliauskas. – Ir mano manymu, tokiu mediatoriumi galėtų būti savivaldybė, kuri padėtų susikalbėti suinteresuotoms pusėms.

Mediatorius yra trečioji šalis, kuri padeda ginčo šalims pasiekti norimą rezultatą – priimti taikų sprendimą, kuo labiau tenkinantį abi šalis. Mediatorius nepriima sprendimo, privalomo šalims, jis tik moderuoja procesą, kontroliuoja šalis, kad šios laikytųsi sutartų taisyklių, nekonfliktuotų tarpusavyje ir koncentruotųsi ties ginčo objektu.
 

  Prenumeruoti naujienas

Biudžetinė įstaiga Žemės ūkio agentūra prie Žemės ūkio ministerijos

Gedimino pr. 19, 01103 Vilnius
Tel. +370 616 46910
El. paštas info@zua.lt
Įmonės kodas 304894892
PVM mokėtojo kodas LT100011866612
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre

 

X