Naujienos

Kosher sertifikavimas nėra toks sudėtingas procesas

VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra tęsia nuotolinių seminarų ciklą, skirtą Lietuvos maisto sektoriaus įmonėms.

Liepos 29 d. surengtas seminaras Lietuvos maisto gamintojams aktualia tema „Kosher sertifikavimas - galimybės eksportuotojams“. Šis renginys buvo  pirmasis iš planuojamų surengti seminarų, skirtų maisto sertifikavimo būdams bei reikalavimams apžvelgti, ciklo.
Tarti įžanginį žodį nuotolinio seminaro klausytojams buvo pakviestas Simonas Gurevičius, Vilniaus žydų bendruomenės pirmininkas,  labdaros ir paramos fondo „Maisto bankas“ direktorius.  Seminaro pranešėju sutiko būti Kashruto sertifikavimo institucijų atstovas Baltijos regione, rabinas Kalev Krelin.  
„Kalev Krelin, buvęs Lietuvos ir Latvijos vyriausiuoju rabinu, yra ne tik išlaikęs specialius egzaminus, bet taip pat turi didelę patirtį košerinio sertifikavimo srityje. Šiuo metu jis atstovauja net kelioms Baltijos šalyse veikiančioms sertifikavimo agentūroms, todėl geriausiai gali pristatyti košerinio sertifikavimo temą,“  - apie seminaro pranešėją kalbėjo Simonas Gurevičius. 

Kuo išskirtinis yra košerinis sertifikavimas?  

Pagrindinė kashruto, t.y. įstatymų rinkinio reglamentuojančio košerinę mitybą idėja yra ta, kad maistas, gali būti vadinamas košeriniu tik tada, jei yra pagamintas išskirtinai judaizmą išpažįstančio žmogaus. Ilgainiui, tai įgyvendinti tapo per daug sudėtinga ir neekonomiška, todėl buvo priimtas sprendimas, kad košeriniu bus vadinamas ir tas maistas, kurio gamyba bus bent jau stebima ir prižiūrima nustatytus reikalavimus atitinkančio rabino. 

Pasaulyje nėra vieningo, visiems maisto produktams tinkamo Kosher sertifikato tipo, todėl Jūsų gaminamą produkciją ketinantis pirkti verslo partneris geriausiai žinos, kokius reikalavimus atitinkantį Kosher sertifikatą būtina turėti konkrečioje rinkoje. Vienais atvejais sertifikavimas atliekamas inspektuojant gamybos liniją (patikrinami ingredientai, gamybos procesas, gamyklos įrenginiai ir kt.). Po patikrinimo ir teigiamo įvertinimo išduodamas sertifikatas, kuris galioja vienerius metus. Taip pat įmonė gali sulaukti vieno ar kelių sertifikato atitikimo patikrinimų metų eigoje. Jei sertifikuojama produkcija orientuota į labai griežtus standartus taikančią rinką, tuomet sertifikavimas atliekamas prižiūrint visą gamybos procesą. Pavyzdžiui, gaminant pieno produktus, tikrinama labai kruopščiai, nepraleidžiant nei vieno gamybos etapo: nuo gyvulių kilmės ir melžimo proceso iki produkto supakavimo inspektavimo. Griežčiausio lygio sertifikavimas dažniausiai yra taikomas į itin religingus žydų tautybės atstovus, vadinamus ultraortodoksais.

Daugeliui įmonių atstovų kilus klausimui, ar košeriniams produktams skirta gamybos linija gali būti naudojama ne tik košerinei gamybai, rabinas patikslino: „Tam tikrais atvejais gamybos liniją galima paruošti tiek košerinio, tiek ir ne košerinio maisto gamybai. Kartais pakanka gamybos liniją dezinfekuoti specialiais preparatais ir to pakanka. Tačiau daugiau apie tai papasakoti galima tik daugiau žinant apie konkretų atvejį“. Kiekvienos įmonės atstovas seminaro metu turėjo galimybę užduoti rabinui individualius klausimus.
Baigdamas paskaitą, rabinas pabrėžė, kad košerinės produkcijos realizavimo sėkmė nemaža dalimi priklauso ir nuo to, kiek pasaulyje žinoma ir gerą vardą turinti agentūra yra sertifikavusi produktą. Tik nepriekaištingos reputacijos ir pasaulyje žinoma sertifikavimo agentūra gali užtikrinti, kad produktas bus pripažintas ypatingus ir griežčiausius pasaulyje mitybos įpročius taikančio košerinio maisto vartotojo. Pranešėjas taip pat nurodė, kad reikalavimai, taikomi košerinės produkcijos eksportui į Izraelį, kiek skiriasi nuo kitų analogiškų rinkų. Tik Izraelio vyriausybės pripažintos sertifikavimo agentūros išduotas Kosher sertifikatas reiškia, kad produktas gali vadintis košeriniu šioje rinkoje. 
„Jungtinėse Amerikos Valstijose, taip pat Kanadoje labiau nei kitose šalyse vartotojai pripažįsta košerinius produktus kaip pasižyminčius išskirtine kokybe ir renkasi juos kaip sveiką ir naudingą maistą. Todėl tikrai svarbus aspektas yra didėjantis sveikos gyvensenos populiarumas bei vartotojų sąmoningumas, kuris gali lemti sėkmę eksportuojant Kosher ženklu pažymėtus gaminius,“ – teigė rabinas Kalev. 

Lietuvos įmonės jau pajuto Kosher sertifikato naudą

Šiandien nemaža dalis Lietuvos maisto gamintojų turi savo gamyboje Kosher sertifikatu paženklintos produkcijos. Košer sertifikavimo naudą pajuto AB „Kauno grūdai“, UAB „Grainmore“, UAB „Malsena plius“, UAB „Kėdainių konservų fabrikas“, UAB „Granex“, UAB „Ustukių malūnas“ ir kt. Pieno gamintojai taip pat sėkmingai eksportuoja košerinius produktus. Kosher sertifikuotą produkciją gamina AB „Klaipėdos pienas“, AB „Rokiškio sūris“, AB „Pieno žvaigždės“. „Groward group“ savo gaminamą paukštieną, kuri atitinka Kosher sertifikato keliamus reikalavimus, sėkmingai eksportuoja į Prancūziją, Belgiją bei Angliją. 
Didelis įmonių, susidomėjusių košerinio sertifikavimo tema, skaičius paskatino mus šią temą plėtoti ir organizuoti papildomą nuotolinį seminarą, kuris bus surengtas netrukus. Seminaro lektoriais bus vienos žinomiausių ir populiariausių sertifikavimo agentūrų pasaulyje OK Kosher Certification atstovai.  Sekite mūsų naujienas!

  Prenumeruoti naujienas

Biudžetinė įstaiga Žemės ūkio agentūra prie Žemės ūkio ministerijos

Gedimino pr. 19, 01103 Vilnius
Tel. +370 616 46910
El. paštas info@zua.lt
Įmonės kodas 304894892
PVM mokėtojo kodas LT100011866612
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre

 

X