Naujienos

Amatininkai kviečiami puoselėti tradicijas ir senuosius amatus

Žemės ūkio agentūra kviečia asmenis, neabejingus Lietuvos tradiciniams amatams, kuriančius tradicinius gaminius ar gebančius perduoti tradicinės gamybos žinias jaunimui ir kitiems besidominčius, sertifikuoti savo gaminamus produktus, mokymo programas ar tradicines paslaugas.

2024 metų pirmąjį pusmetį Žemės ūkio agentūra perdavė Tautinio paveldo ekspertų komisijai 20 prašymų teikti siūlymams dėl tautinio paveldo produktų, tradicinių amatų neformaliojo mokymo programų sertifikavimo ir tradicinių amatų meistrų atestavimo.

Komisijos siūlymu sertifikuota 12 tautinio paveldo produktų, 2 tradicinių amatų neformaliojo mokymo programos. 1 asmeniui suteiktas tradicinių amatų meistro vardas.

Amatininkai ir toliau kviečiami kreiptis dėl sertifikavimo. Gamintojai ar paslaugų teikėjai, kurių gaminiai (paslaugos) pripažinti tautinio paveldo produktais (tradicine paslauga) gali gauti ir valstybės paramą.

Sertifikavimo prašymai ir prie jų pridedami dokumentai teikiami Žemės ūkio agentūrai  elektroniniu paštu info@zua.lt, kitomis elektroninio ryšio priemonėmis, paštu, kreipiantis asmeniškai arba per atstovą (atstovo teisė atstovauti turi būti įrodoma rašytiniu sutikimu).

Kaip sertifikuoti tautinio paveldo produktus?

Asmuo, siekiantis įgyti tautinio paveldo sertifikatą, turėtų  pateikti:

  • sertifikavimo prašymą;
  • aprašą, kuriame nurodoma sertifikuojamo produkto pavadinimas, sritis, rūšis ir (ar) porūšis pagal žemės ūkio ministro patvirtintą Tautinio paveldo produktų klasifikatorių, sertifikuojamo produkto grupė (tradiciniai gaminiai, tradicinių veislių augalai ir gyvūnai ar jų produktai, gamtos gėrybių produktai ir tradicinės paslaugos).

Apraše turi būti pateikta išsami informacija apie sertifikuojamo produkto atitiktį istoriškumo, kilmės, gamybos ar organizavimo būdo kriterijams, pateikta sertifikuojamo produkto gamybos vaizdinė medžiaga (nuotraukos).

Tradicinių amatų meistro atestavimas

Tradicinis amatininkas, norintis gauti tradicinių amatų meistro pažymėjimą, turi pateikti šiuos dokumentus:

  • atestavimo prašymą;
  • veiklos tradicinių amatų srityje aprašymą, kuriame turi būti pateikta informacija, patvirtinanti, kad tradicinis amatininkas sugeba perduoti tradicinių amatų įgūdžius kitiems asmenims ir atitinka bent vieną iš šių reikalavimų:

- turi tautinio paveldo produktams gaminti ir (arba) tradicinėms paslaugoms teikti reikalingą kvalifikaciją (sertifikatą) ir verčiasi tradiciniu amatu ne mažiau kaip 3 metus nuo datos, kurią oficiali mokslo institucija jam išdavė kvalifikacijos tradicinio amato srityje patvirtinimo dokumentą (pateikiamas oficialios mokslo institucijos kvalifikacijos tradicinio amato srityje patvirtinimo dokumentas);

- verčiasi tradiciniu amatu ne mažiau kaip 10 metų nuo pirmojo viešo savo tradicinių gaminių, tradicinės veislės augalų, gyvūnų ar jų produktų, gamtos gėrybių produktų ar tradicinės paslaugos pristatymo (pateikiami tai patvirtinantys dokumentai);

- verčiasi tradiciniu amatu ne mažiau kaip 5 metus nuo Lietuvos Respublikos meno kūrėjo ir meno kūrėjo organizacijų statuso įstatymo pagrindu suteikto meno kūrėjo statuso įgijimo (pateikiamas meno kūrėjo statusą patvirtinantis dokumentas).

Neformaliojo mokymo programų sertifikavimas

Tradicinių amatų meistras, siekiantis įgyti tradicinių amatų neformaliojo mokymo programos  sertifikatą, turi pateikti šiuos užpildytus dokumentus:

  • sertifikavimo prašymą;
  • aprašą, kuriame nurodoma mokomo amato pavadinimas pagal žemės ūkio ministro patvirtintą Tradicinių amatų sąvadą, mokymo trukmė, tikslinė grupė (vaikai, jaunimas suaugusieji), mokymo programos tikslas, mokymo programos planas;
  • dokumentą, įrodantį, kad jis turi pedagogo kvalifikaciją arba yra išklausęs Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro nustatyta tvarka patvirtintą pedagoginių ir psichologinių žinių kursą – kai sertifikuojama vaikų neformaliojo mokymo programa, o sertifikuojant suaugusiųjų neformaliojo mokymo programą – dokumentą, įrodantį, kad jis turi pedagogo kvalifikaciją arba yra išklausęs Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro nustatyta tvarka patvirtintą pedagoginių ir psichologinių žinių kursą, arba turi ne mažiau kaip 3 metų tradicinio amato mokymo patirtį.

Išsamią informaciją apie sertifikavimą galima rasti svetainėje www.tautinispaveldas.lt

  Prenumeruoti naujienas

Biudžetinė įstaiga Žemės ūkio agentūra prie Žemės ūkio ministerijos

Gedimino pr. 19, 01103 Vilnius
Tel. +370 616 46910
El. paštas info@zua.lt
Įmonės kodas 304894892
PVM mokėtojo kodas LT100011866612
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre

 

X