JAV žemės ūkio produktų tiekimo į rinką CoBank ataskaita

Remiantis CoBank ataskaita, siūlome susipažinti su JAV žemės ūkio produktų (pienas, grūdai, paukštiena, kiauliena, jautiena) tiekimu į rinką, JAV makroekonomikos apžvalgomis bei kitais aktualiais klausimais. Pilna ataskaita pateikiama čia

Pateikiame pagrindinius aspektus iš ataskaitos:

 - Grūdai. Dideli grūdų pardavimai Kinijai, pastaruoju metu sumažėjusios grūdų atsargos bei laukiami derliaus rezultatai suteikia JAV grūdų augintojams nemažai vilčių. Geri eksporto pardavimai buvo vienas didžiausių teigiamų veiksnių užtikrinant kainas. Fiksuojami rekordiniai JAV grūdų pardavimai Kinijai. Kviečių kainas tik sustiprino tai, kad kai kuriuose pagrindiniuose Europos ir Juodosios jūros regionuose buvo susidurta su sausų orų sezonu. Kukurūzų pardavimai Kinijai muša rekordus, pvz. per vieną dieną nuperkant apie 2 mln. tonų kukurūzų, nors pati Kinija yra pastovi kukurūzų pirkėja visą vasarą. Sojos paklausa taip pat išlieka aukšta, kadangi Kinija nori atglaudinti kiaulienos sektorių, kuris patyrė nemažai smūgių dėl AKM (žr. ataskaitos 6-7 psl.). 
Papildomai su grūdų rinkos situacija būtų galima susipažinti USDA rengtose dvejose ataskaitose: https://apps.fas.usda.gov/psdonline/circulars/production.pdf ir https://apps.fas.usda.gov/psdonline/circulars/grain.pdf 

- Jautiena. JAV jautienos sektorius trečiąjį 2020 m. ketvirtį užbaigė kur kas geresnėje padėtyje nei ketvirčio pradžioje. Per pastaruosius 3 mėnesius jautienos produkcijos pakuotėse išaugo daugiau 5 proc., o tai nulėmė ir galvijų supirkimo kainų pakilimą 10 proc. Esant ribotiems jautienos pakavimo pajėgumams, esant dideliems galvijų kiekiams bei išliekant didelei jautienos paklausai, pakavimo sektorius ir toliau turės tvirtas pozicijas galvijų tiekimo grandinėje (žr. ataskaitos 11 psl.)

- Kiauliena. Panašu, kad 2020 m. ketvirtį kiaulienos sektorius po truputį atsigauna po momento, kada dėl COVID protrūkių reikėjo uždaryti kiaulienos perdirbimo įmones, o kiaulienos perdirbimas išaugo 4 proc.  ir kiaulių skerdyklos savo pajėgumus padidino 4 proc. Tai atsiliepė ir į teigiamus pokyčius gamintojų (ūkininkų) pelno maržose. Perdirbėjų maržos išliko daugiau mažiau tame pačiame lygyje, bet jau nebuvo tokios aukštos, kokios buvo 2020 m. antrąjį ketvirtį. Kiaulių augintojai turi nemažai vilčių iš eksporto, kadangi Vokietijai dėl AKM židinių užsidarė sienos į Kiniją, Japoniją, Pietų korėją, tačiau pagal prognozes gyvų kiaulių kainą turėtų nukristi 8 USD už galvą, bet net ir tokiu atveju būtų tikimasi teigiamos peno maržos, t. y. apie 15-20 USD (žr. ataskaitos 12 psl.).  

- Pienas. Pastebimas sūrių, sviesto atsargų didėjimas. Daug tikimasi iš artėjančio atostogų laikotarpio, tačiau nemažai nerimo išlieka, kokia bus reali situacija dėl „social distance“ taisyklių COVID aspektu ir kaip tai paveiks vidaus vartojimą. Tam tikras pieno kainų atsigavimas paskatino ir didesnę pieno gamybą, kuri išaugo 1,8 proc., pastebimas tiek karvių skaičiaus augimas, tiek ir pats produktyvumo augimas. Prie teigiamų pokyčių pieno gamintojų kasdienybėje prisidėjo ir dėl COVID skirta finansinė parama, kuri rugsėjį buvo sumokėta apie 1,7 mlrd. USD, o antru etapu bus dar išmokėta apie 2 mlrd. USD pieno gamintojams (žr. ataskaitos 12-13 psl.)

- Derlius ir sėja bei gamtos „išdaigos“. Prognozuojama, kad 2020 metų sėja baigsis neblogu derliumi, nepaisant visų stichinių reiškinių, kaip audros ar sausi orai. Fiksuotos devynios audros, kurios mažiau ar daugiau pridarė nuostolių, tačiau didžiausią žalą padarė derecho uraganas rugpjūčio mėnesį Ajovoje, kur buvo sunaikinta apie 550 akrų kukurūzų laukų, o grūdų elevatoriams pridarė apie 300 mln. USD žalos. Nepaisant visų aplinkybių prognozuojama, kad yra išaugę plotai kukurūzų (3 proc.), sojų (11 proc.), tačiau kviečių sumažėję (1 proc.), o per produkcijos kiekius reikštų kukurūzų augimą 9 proc., sojos augimą 21 proc. o kviečių sumažėjimą 4 proc. (žr. ataskaitos 8 psl.)

- Etanolis. Trečiąjį 2020 m. ketvirtį JAV etanolio sektorius toliau atsigauna bei pasiekė naują pradinį lygį, kuris sudarė apie 90 proc. iki COVID pradžios paklausos. Mažoms perdirbimo įmonėms taikomos išimtys, federalinė parama bei vėluojantys Brazilijos importo tarifai suteikia etanolio sektoriui „pagreičio“ bei teigiamų pokyčių (žr. ataskaitos 9 psl.)