Be praeities nebus ateities

Vakar VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros kartu su Žemės ūkio ministerija bei Tautodailininkų sąjunga Telšių Žemaitės dramos teatre organizavo informacinį renginį „Tautinis paveldas – žemaičių ir tautodailės metų sandūroje“. Renginys skirtas – tradiciniams amatininkams bei tautinio paveldo kūrėjams, aktyviems ir kuriantiems bendruomenių nariams, kurie nėra sertifikavę savo gaminių.

„Be praeities pažinimo, nesukursime geresnės ateities“, - turiningo renginio susirinkusiesiems renginio pradžioje linkėjo Telšių rajono savivaldybės kultūros centro direktorius Linas Ulkštinas.

Tautodailininkų sąjungos pirmininkas Jonas Rudzinskas savo pranešime apžvelgė ir aiškią takoskyros liniją nubrėžė tarp amatų gaminių, tautinio paveldo produktų bei tautodailės dirbinių (kūrinių). Apie tautinio paveldo produktus, jų apsaugą, rinką ir amatų plėtrą renginio dalyviams kalbėjo Žemės ūkio ministerijos Mokslo ir inovacijų skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Belevičienė.

 VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros Verslumo skatinimo ir tautinio paveldo skyriaus specialistė Vaiva Petrauskienė pristatė šių produktų komercijos iššūkius ir modernias idėjas, kaip juos įveikti, o jos kolegė Birutė Basiulienė paaiškino privalomus procesus, privalumus bei įpareigojimus, kurie seka sertifikuojant tautinio paveldo gaminius. Su specialiaisiais prekių ženklais Lietuvos rinkoje, jų reikšme, nauda, pridėtine verte ir galimybėmis supažindino Verslumo skatinimo ir tautinio paveldo skyriaus vedėjas Paulius Uleckas.

Žemaitijos sostinėje susirinkęs per pusšimtis renginio dalyvių po renginio dar ilgai nesiskirstė – klausinėjo, diskutavo, dalijosi sava patirtimi. Ne vienas pastebėjo, jog tokie renginiai jų kraštuose reti. „Ačiū organizatoriams, kad atvyksta ir į Lietuvos pakraščius, - dėkojo amatininkai ir tautodailininkai. – Buvo labai vertingas seminaras“. 

Renginio tikslas – supažindinti kuriančią ir aktyvią vietos bendruomenę su tautinio paveldo filosofija, valstybės parama ir veikla, skirta tautinio paveldo išsaugojimui ir puoselėjimui. Atskleisti tautinio paveldo kūrėjų specifikos ypatumus ir palyginti su kitų kūrėjų veiklomis. Pristatyti tautinio paveldo gaminių sertifikavimo idėją, tikslus ir naudą visuomenei bei kūrėjui. Paskatinti vietos bendruomenę ir jos lyderius puoselėti tautinį paveldą, vienyti jėgas, steigti tradicinių amatų centrus.