Vaikų pažinimo akiratyje – akvakultūra

Pastaruoju metu žuvis tampa vis populiaresnis patiekalas ant vaikų stalo, o žvejyba mažiesiems vis dažniau ne tik siejasi su smagiu laisvalaikio praleidimu, bet ir pradedama suvokti kaip verslo ir karjeros galimybė.  

Žinias apie akvakultūrą būtina diegti jau mokykloje

Akvakultūra Lietuvoje turi ne tik ekonominę, socialinę, rekreacinę bei aplinkosauginę reikšmę. Ji skatina žuvų asortimento plėtrą, naujų darbo vietų atsiradimą. Kad visuomenė būtų sąmoningesnė ir daugiau žinotų apie akvakultūros naudą, svarbu vykdyti švietimą šia tema jau mokykloje.

Prie vaikų švietimo, jų mąstymo ir požiūrio į akvakultūrą bei jos svarbą formavimo nemaža dalimi prisideda Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija ir VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra įgyvendindamos pažintinę žuvininkystės programą „Išauginta ES“.

Pažintinė žuvininkystės programa vykdoma jau trečius metus. Joje dalyvauja paraiškas užpildžiusios šalies pradinio ir pagrindinio ugdymo švietimo įstaigos. Dalyviai skirstomi į dvi amžiaus grupes – 1–4 ir 5–8 kasių moksleiviai.

Pagrindinis programos tikslas – plėsti dalyvių žinias apie akvakultūros sektorių, skatinti Lietuvos akvakultūros ūkiuose išaugintų žuvininkystės produktų vartojimą, supažindinti su verslo bei karjeros galimybėmis akvakultūros sektoriuje.

Akvakultūros pažinimas per patirtį

Turbūt nesuklysime sakydami, kad geriausias ir efektyviausias naujų dalykų pažinimas vyksta per asmeninę patirtį. Ypač vaikams. Todėl programos dalyviams buvo organizuojamos ne tik pamokos klasėse, bet ir pažintinės išvykos į Lietuvos akvakultūros ūkius, profesinio ugdymo įstaigas, rengiančias akvakultūros sektoriuje dirbsiančius specialistus. Įgyvendinti programos nesutrukdė ir priverstiniai stabtelėjimai dėl pandemijos.

Akvakultūros srities žinovai dr. Justas Dainys ir dr. Eglė Jakubavičiūtė pasinaudodami specialiai išleista mokomąja medžiaga pamokų metu pasakojo vaikams apie žuvis. Moksleivių grupės vyko į Kauno rajone esantį Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos Akvakultūros centrą ir Šilutės rajone įsikūrusį ŠPMC Žuvininkystės praktinio mokymo centrą. Čia moksleiviai buvo supažindinti su akvakultūros ar žuvivaisos ūkiuose veisiamomis ir auginamomis žuvų rūšimis, jų auginimo aplinka, žuvininkystės profesija, įvairiomis moderniomis galimybėmis bei technologijomis.

Vaikai išgirdo akvakultūros vystymosi Lietuvoje istoriją, buvo supažindinti su žuvininkystės ūkiais Lietuvoje, žuvų auginimo būdais ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje, žuvų auginimui ir veisimui naudojama įranga ir technologijomis. Dėstytojai vaikams taip pat pristatė pagrindines Lietuvoje auginamų žuvų rūšis, ypatybes, jų gyvenimo ciklą, aptarė akvakultūros reikšmę atkuriant retųjų ir nykstančių žuvų populiacijas, priminė akvakultūros produktų reikšmę visuomenei.  

Įspūdį paliko praktinė dalis

Iš vaikų emocijų buvo matyti, kad praktinė dalis juos sužavėjo labiausiai. Didelį įspūdį vaikams padarė apžiūrėtos centruose įrengtos uždaros apytakinės sistemos bei jose auginamos žuvys (karpiai, deimantiniai eršketai ir kt.), sužinoti žuvų gyvenimo ypatumai. Akvakultūros centre dirbantys specialistai paaiškino, kaip uždarose patalpose veikia recirkuliacinės sistemos, kokios dalys jas sudaro, kaip veikia baseinai, vandens ruošimo įranga, šėryklos, deguonies gaminimo ir tiekimo įranga, filtrai, UV lempos, kokią reikšmę jos turi sėkmingam žuvų auginimui.

Pradėjo svajoti apie žuvininkystės verslus

Mokytojos, pildžiusios paraiškas dalyvauti programoje ir lydėjusios vaikus į edukacinės išvykas, šypteli prisiminusios, kad po pažinties su akvakultūra iš arčiau vaikai dar ilgai dalijosi įspūdžiai bei svajonėmis apie planuojamus žuvininkystės verslus.

Pažintinėje žuvininkystės programoje „Išauginta ES“ 2019–2020 m. dalyvavo penkiasdešimt 1–4 ir 5–8 klasių grupių. Buvo suorganizuotos 92 išvykos į Lietuvos akvakultūros ūkius bei profesinio ugdymo įstaigas, rengiančias akvakultūros sektoriuje dirbsiančius specialistus. Išvykose dalyvavo apie 2000 vaikų.

Pažintinė žuvininkystės programa „Išauginta ES“ tęsiama

Šiuo metu yra pasibaigęs norinčių 2020–2021 m. dalyvauti pažintinėje žuvininkystės programoje „Išauginta ES“ paraiškų rinkimas. Agentūra sulaukė 66 naujų paraiškų, iš kurių atrinko 50 dalyvių. Jie turės galimybę sudalyvauti programoje, gauti naujų žinių apie akvakultūrą ir patirti naujų nepamirštamų įspūdžių.

Pažintinės žuvininkystės programą „Išauginta Europos Sąjungoje“ įgyvendina Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija ir VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra.