Juvelyro darbuose - didingos istorijos atkūrimas

Kai gyvename nuolat skubėdami paskui naujausias ir moderniausias technologijas, tautinis paveldas tampa ypač svarbus, identifikuojant savo kaip tautos originalumą, tradicijų unikalumą bei istorinių šaknų didingumą. VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra („ZUA“) pristato žymiausius tautinio paveldo produktų kūrėjus, tradicinių amatų meistrus, tautinio paveldo produktus. Vienas tokių - juvelyras Darijus Gerlikas.

Vėliausius ir ryškiai spindinčius juvelyro darbus galima išvysti pastovioje Valdovų rūmų iždinės ekspozicijoje, kur eksponuojami Darijaus Gerliko atkurti Barboros Radvilaitės ir Elžbietos Hazburgaitės karališki žiedai, renesansinio Elžbietos Habsburgaitės žiedo rekonstrukcija.

Šis ekspozicija puikiai įvertinta Lenkijos bei Lietuvos prezidentų žmonų, kurios joje apsilankė Lenkijos prezidento viešnagės Lietuvoje metu. Pasak juvelyro tradicinio amato meistro Darijaus Gerliko, pirmosioms ponioms didelį įspūdį paliko istorinis jo kurtas kostiumas bei atkurti Valdovų žiedai.

Juvelyras atkūrė žiedus, kurie, manoma, priklausė pačiam LDK kunigaikščiui - žiedas su deimantu, o žiedas su rubinu - pirmajai jo žmonai Elžbietai Habzburgaitei. Taip pat nustatytas tiksliai pagal Insignijas ir atkurtas žiedas su trimis akmenimis priklausęs LDK didžiajai kunigaikštienei, Lenkijos karalienei Barborai Radvilaitei. Su šiuo žiedu ji buvo ir palaidota. Manoma, kad tai galėjo būti jos sužadėtuvių žiedas.

2016 m. juvelyrui išduotas tautinio paveldo produkto A kategorijos sertifikatas patvirtina, kad auksiniai papuošalai atitinka sertifikavimo reikalavimus. 2017 m. suteiktas tradicinių amatų meistro A kategorijos pažymėjimas, o 2018 m. - ir neformaliojo mokymo programos A kategorijos sertifikatas.

Darijaus galerija 2017 m. reorganizuota į juvelyrikos mokyklą „Vilnensis“, kurios plėtrai gautas dalinis finansavimas iš Žemės ūkio ministerijos. Juvelyrikos mokykloje Vilniaus dailės akademijos studentai atlieka praktikas, kurių pagrindinis vadovas ir mokytojas D. Gerlikas.

Mokykla skaičiuoja apie 200 absolventų. Per paskutinius metus išsiplėtė tarptautinis bendradarbiavimas, kartu su mokiniais dalyvauja tarptautinėse mugėse, parodose, atvažiuoja studentai iš užsienio. Latvijos, Baltarusijos, Olandijos. Pernai priimti trys Erasmus+ studentai iš Estijos, Bulgarijos ir Italijos.

D. Gerlikas yra nuolatinis įvairių mugių dalyvis bei organizatorius. Čia iniciavo mugės amatininkų eisenas, dalyvavo ir atidarymo ceremonijose su istoriniais drabužiais. Mugėse demonstruoja amatą kartu su mokiniais - tai puikus verslumo ugdymo pavyzdys ir mokinių skatinimas dalyvauti savarankiškai.

Apdovanojimai. Darijus Gerlikas. Tartautinio šiuolaikinės juvelyrikos meno konkurso „Festival of Silver 2019“ Legnicoje, Lenkija nominantas „Silver Spoor“. 

Visuomeninė veikla. Daugiau nei penkeri metai, kiekvieną pirmą mėnesio trečiadienį praveda nemokamą pamokėlę, atvirų durų dienas. Vilniaus Dailiųjų amatų asociacijos Valdybos pirmininkas 2018-2019 m., 2017 m. valdybos narys. Kultūros naktų 2017 m. – dalyvis, demonstravo amatą, įtraukdamas bendruomenės ir užsienio svečius. „Vilnius – UNESCO Pasaulio paveldo miestas“, dalyvis. Europos paveldo dienų dalyvis 2017-2019 m. Stiklo kvartalo bendruomenės aktyvus narys, bendrų renginių dalyvis.

Tautinio paveldo produktai – nemasinės gamybos sertifikuoti amatininkų dirbiniai, pagaminti rankomis iš tradicinių žaliavų arba naudojant senąsias ar jas atitinkančias naujas technologijas, išsaugant unikalias kokybines gaminių savybes ir sudėtį.

Vienas iš „ZUA“ uždavinių yra populiarinti tautinio paveldo produktus bei dalyvauti tautinio paveldo produktų sertifikavimo procese.